Suche igłowanie (igłoterapia)

Najpopularniejszą obecnie formą akupunktury staje się suche igłowanie (dry needleing). Czy jednak można z czystym sumieniem powiedzieć robiąc suche igłowanie, że wykonujemy akupunkturę? Należy podkreślić to, że suche igłowanie jest formą akupunktury, ale opiera się na zdecydowanie łatwiejszej metodyce. Biegłym akupunkturzystą staje się po latach nauki meridianów, czyli szlaków przepływu energetycznego pojęcia witalności Qi. Punkty akupunkturowe o średnicy 1-3 mm są określonymi miejscami gdzie Qi transportowane jest z meridian i organów. Punkty te pełnią rolę swego rodzaju okienek przepuszczających Qi. Wbicie igły w taki punkt pociąga za sobą wzmocnienie lub osłabienie jego możliwości ,,odbiorczych’’ lub ,,nadawczych’’.

Niewykluczone, że można w ten sposób wytłumaczyć bardzo dobre efekty leczenia akupunkturą pacjentów cierpiących na chorobę popromienną w wyniku wybuchów nuklearnych w Hiroszimie i Nagasaki. Tradycyjna medycyna chińska zakłada, że warunkiem zdrowia jest dobrze zrównoważona relacja pomiędzy dwiema przeciwstawnymi energiami (yin i yang). Z klinicznego punktu widzenia chodzi o równowagę między ciałem, a otoczeniem z jednej strony, a trzewiami i układem lokomotorycznym z drugiej strony.

Metodyka suchego igłowania (również w dużym uproszczeniu) opiera się na dokładnej znajomości anatomii w połączeniu z dobrze rozwiniętą umiejętnością palpacji. Dobór odpowiednich punków, w które wprowadzamy igłę wygląda podobnie jak badanie punktów spustowych mięśniowo-powięziowych. Najczęściej nakłuwamy punkty spustowe i densyfikacje powięzi. Odpowiednio zlokalizowany i zdiagnozowany punkt spustowy objawia się drganiem przy jego nakłuwaniu podobnym do drżenia pęczkowego mięśni. Objaw ten świadczy o jego dezaktywacji.

Podsumowując w suchym igłowaniu nie potrzebujemy znajomości chińskiej, konfucjańsko-legalistycznej społecznej i politycznej filozofii z pierwszego wieku naszej ery, tylko dobrze rozwiniętą umiejętność palpacji i znajomość anatomii w klasycznej formie.


źródło: https://fizjoterapeuty.pl/fizjoterapia/suche-iglowanie-jako-rodzaj-akupunktury.html